Zprávy o činnosti
Výroční zpráva za r. 2024
Dalovická knihovna má za sebou již čtyři a půl roku fungování v nových prostorách. Nám, kteří ji navštěvujeme pravidelně, už to ani nepřijde, ale vždy je hezké vidět ve tváři nových návštěvníků, že je knihovna mile překvapila a že se jim líbí.
I v loňském roce se u nás konala celá řada akcí 72, většina již tradičních. Jednalo se zejména o besedy na nejrůznější témata pro děti místní ZŠ a MŠ. Navíc jsme pro žáky ZŠ pozvali na besedu spisovatelky Michaelu Fišarovou a Lenku Rožnovskou, aby jim vyprávěly o spisovatelském řemesle a představily jim své knížky.
Další významnou aktivitou naší knihovny je Virtuální univerzita 3. věku, kterou pořádáme pod záštitou Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze. Hned v lednu jsme se zúčastnili slavnostní promoce studentů – "promována" zde byla paní Marie Píšová a převzali jsme certifikát i pro paní Ninu Kuzmiakovou. Následně jsme zahájili letní semestr. Tentokrát si studenti vybrali kurz Barokní architektura v Čechách (navštěvovalo jej 9 účastníků) a kurz Dějiny oděvní kultury III (5 účastníků). V květnu následovala promoce dalších dvou našich studentek – paní Ireny Sochorové a paní Dany Dlugošové. Zimní semestr nového akademického roku 2024-2025 jsme otevřeli na konci září kurzem Klenoty barokního sochařství, o který mělo zájem 7 studentů, a kurzem Habsburkové bez trůnu, který si zvolilo 9 studentů.
Také jsme navázali na tradici pravidelných měsíčních setkávání v ženském kruhu pod vedením Katky Krumphanzlové i klubem Budulínek, ve kterém se zase setkáváme s těmi nejmenšími, aby si odmala zvykali na knihovnu i knížky a přijímali je jako kamarádky. Nové členy jsme do klubu pozvali prostřednictvím dárku z projektu Bookstart – S knížkou do života, který byl rodičům nově narozených miminek předán na květnovém Vítání občanků pořádaném obcí.
V dubnu jsme se již počtvrté zúčastnili krajské soutěže Nekoktám, čtu! Nejprve proběhlo obecní kolo ve 4. a 5. třídě dalovické ZŠ a odkud do krajského kola postoupili Kristina Anna Zahálková a Václav Čapek.
Sobotu 18. května jsem si užili v Městské knihovně Mariánské Lázně, která pořádala knihovnické Hry bez hranic. Tématem byla tentokrát Voda a prameny. Náš čtyřčlenný tým (Ella Sochorová, Anna Slevinská, David Gryma a Tomáš Doleček) obsadil 6. místo a v soutěži o nejlepší prezentaci týmu vyhrál se svou scénkou, jak Vodičkovi jeli k moři, zlato.
V červnu proběhlo v kostele tradiční slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře. Díky projektu Už jsem čtenář aneb Knížka pro prvňáčku, dostali na pasování všichni čerstvě pasovaní rytíři-čtenáři knížku "Kouzelné brýle" renomované autorky Zuzany Pospíšilové.
V září jsme se podruhé zapojili do celostátní akce Noc literatury. Četly se čtyři úryvky z nových knih současných evropských autorů na čtyřech různých místech obce (v knihovně, ve Starém zámku – bývalé "zemědělce", v SŠ logistické - Novém zámku a v kostele). Akce se povedla, ale účast bohužel nebyla veliká. Přesto bychom z této akce rádi udělali tradici a doufáme, že časem se návštěvnost zvýší.
Dále se v knihovně uskutečnilo několik příjemných akcí a besed: relaxační Ladění s šamanskými bubny, tibetskými mísami a zpěvem, zajímavá přednáška o mediaci s Vikktorií Ovesnou, pohodové Čajování s Jardou Rejchou, ve kterém jsme ochutnali řadu kvalitních čajů a dověděli se mnoho zajímavého, a nakonec předvánoční beseda se spisovatelkou a městskou šamankou Martinou Pašingerovou, která nám za zvuku šamanského bubnu ukázala možnost šamanského cestování.
S nabídkou vyřazených knih a nevyužitých knižních darů jsme se také opět zúčastnili jarního i podzimního Dalovického bazárku, na kterém jsme nabídli i malou výtvarnou dílničku pro děti.
Dále jsme se zapojili do dvou celostátních sbírek: Tříkrálové sbírky pro Farní charitu Karlovy Vary (ve spolupráci se ZŠ a MŠ Dalovice), na které se vybralo 7 670 Kč, a sbírky Českého dne proti rakovině (3 991 Kč).
A nyní opět trocha statistiky:
V r. 2024 měla Obecní knihovna Dalovice 246 registrovaných uživatelů, z toho 102 dětí do 15 let. Vypůjčeno bylo 5458 knih a 156 časopisů, z Krajské knihovny KV bylo dovezeno 113 svazků. Uspořádáno bylo 72 kulturních a vzdělávacích akcí, kterých se zúčastnilo 896 osob. Celkem knihovna zaznamenala 3573 fyzických návštěv.
Nejvíce vypůjčovanými knihami byly: Tíživé ticho Roberta Bryndzy, Tři Valérie Perrin a Nultá hodina Jany Poncarové. Dále byly nejčastěji půjčovány české detektivky Michaely Klevisové, Terezy Bartošové, Jany Jašové a Jiřího Březiny. Zájem byl o tituly Emilka Ivany Fajnorové, Jeřabinový dům Marie Hajdové, Kdo šije u Podolské Lucie Hlavinkové, Než vybledne den Kristiny Hušekové, romány Mirky Skočílkové, Lenky Chalupové a Táni Keleové-Vasilkové. Z knih dalších zahraničních autorů se hodně půjčovala Pomocnice Freidy McFadden a romány Ruty Sepetys.
U dětí bodovala humoristická série Pamely Butchart Krutopřísná Líza, přetrval i zájem o Deníky malého poseroutky Jeffa Kinneye a malé děti si oblíbily obrázkové příběhy Petra Horáčka. Díky školní četbě se hojně půjčovaly Staré řecké báje a pověsti Eduarda Petišky a Kvak a Žbluňk Arnolda Lobela.
Knihovní fond byl obohacen o 426 knih – část byla zakoupena z rozpočtu knihovny, některé jsme získali zdarma z projektu Česká knihovna prostřednictvím Moravské zemské knihovny, jiné darovali naši čtenáři. 622 knih bylo odepsáno. Nadále odebíráme periodika: Krimisignál, Jedním dechem, Stalo se! a časopis Čtenář. Jako dar nám byla věnována aktuální čísla časopisu 7. G (7. Generace). Kromě těchto časopisů si v knihovně lze vypůjčit i starší ročníky časopisů Burda, Diana (šitá móda i háčkování), Zahrada v obrazech, Chatař chalupář, Svět kuchyní, Pěkné bydlení, Pravý domácí časopis, pro děti pak Čtyřlístek a další komiksy.
Tabulka pro srovnání:

Doufám, že se i v budoucnu bude dařit vytvářet v knihovně příjemné prostředí nejen pro knihy, ale hlavně pro lidi – malé i velké, a mám radost z každé pozitivní zpětné vazby. A také doufám, že stále více a více dětí bude přicházet na to, že čas strávený s knížkou je čas strávený krásně a že se čtením knih zvětšuje náš vlastní prostor, protože každá knížka je bránou do nového světa.
Mgr. Monika Slevinská, knihovnice, 18. 2. 2025